Зелената линия е линия, нанесена със зелено мастило върху мандаторната карта на Близкия изток.
Линията обозначава позицията на военните сили в момента на прекратяеане на бойните действия между Израел и вражеските държави в края на Войната за независимост от 1948-49.
Линията е очертана на съглашението в Родос през 1949 година и де-факто функционира като неофициална междудържавна граница до Шестдневната война от 1967 година.
„Зелената линия“ отделя по-голямата част от Юдея и Самария, включително Западния бряг на река Йордан, Голанските възвишения и ивицата Газа, от Израел и е обект на регионален териториален конфликт.
Понастоящем, „зелената линия“ е практически неприложима, тъй като през 1981 Израел анексира със закон Голанските възвишения и източен Йерусалим, през 1994 по сила на споразуменията от Осло „окупираните територии“ в Юдея и Самария са „разпределени“ между Израел и Палестинската автономия, а през 2004 Израел се изтегля напълно от ивицата Газа. Освен това, отвъд „зелената линия“ живеят стотици хиляди израелски граждани и изградената там инфраструктура принадлежи изцяло на Израел.
И въобще, статусът на „спорните земи“ е проблематичен, затова защото регулацията за собственост все още се базира на наредбите на отдавна несъществуващата Отоманска империя..